Po przygodę! Relacja ze szkolnego Rajdu na Górę św. Anny PDF Drukuj Email

Piątek 22 września - pierwszy dzień jesieni - przywitał nas pochmurno i nieco chłodno, lecz wszystkie klasy poza najmłodszymi uczniami z klas pierwszych wyruszyli ku przygodzie na szkolny rajd, z uśmiechami na twarzach i radością w sercu, aby zdobyć Górę św. Anny! Starsi uczniowie wraz z opiekunami wyruszyli jako pierwsi. Najpierw udając się pieszo na stację kolejową Opole Zachodnie, aby po przesiadce na dworcu głównym wyruszyć do Zdzieszowic. Ponad godzinę i dwadzieścia minut zajął nam pieszy marsz przez ulice Zdzieszowic, pola i lasy. Drogę umilaliśmy sobie grą na gitarze oraz wspólnym śpiewem. Nie zabrakło także różnych zabaw, rozmów i oczywiście pytań typu "Daleko jeszcze?" :)

Gdy starsze klasy były w drodze, druga i trzecia dojechały na miejsce autobusami, aby już bezpośrednio na szczycie rozpocząć poznawanie niezliczonej ilości tajemnic Góry św. Anny. Tam część udała się do Muzeum Czynu Powstańczego, aby poznać historię tego miejsca, a także występującą w okolicy niezwykle bogatą faunę i florę. W tym samym czasie druga grupa udała się dosłownie na szczyt, gdzie znajduje się klasztor franciszkanów i bazylika św. Anny.
Po ponadgodzinnym marszu cel drogi został osiągnięty i klasy 4-7 dotarły do amfiteatru. Tam po krótkiej przerwie część uczniów rozpoczęła wraz z panią przewodnik z rezerwatu przyrody swoją podróż przyrodniczo-historyczną, a pozostała grupa udała się na szczyt, aby pod przewodnictwem o. Ambrożego poznawać życie franciszkanów i ich zakonne życie, niesamowitą bazylikę św. Anny, muzeum tradycji pielgrzymich oraz muzeum misyjne, gdzie zgromadzonych było wiele skarbów z całego świata.
Wreszcie po długiej drodze i ciekawym programie udaliśmy się na zasłużony odpoczynek i smaczny obiad w domu pielgrzyma.
Po obiedzie młodsze klasy rozpoczęły wędrówkę, zaglądając do wszystkich ciekawych miejsc i zakamarków Góry św. Anny... A starsze wzięły udział w zajęciach prowadzonych przez pracowników rezerwatu przyrody, poznając nie tylko strukturę geologiczną całego masywu, ale i historię miejsca, wydobycia wapienia i jego obróbki, całą przyrodę i niezwykłe tradycje, jakie związane są z górą św. Anny.
Po skończonym programie, aby nie spóźnić się na pociąg, trzeba było udać się w drogę powrotną. Nasze schodzenie z góry odbyło się w lekkim deszczyku, na który jednak nikt specjalnie nie zwrócił uwagi i nie wyjął płaszcza przeciwdeszczowego. Gdy już dotarliśmy na stację w Zdzieszowicach, wszyscy szukali miejsca, aby sobie usiąść, gdyż nogi solidnie się napracowały i domagały się odpoczynku...:) Kiedy już wsiedliśmy do pociągu po kilku kilometrach podróży zza chmur zaczęło uśmiechać się do nas słońce...
I tak właśnie pięknie i słonecznie zwieńczony został pełnym sukcesem nasz jesienny, szkolny rajd na górę św. Anny. Wszyscy wrócili zmęczeni, w mokrych butach i niejeden ubłocony, ale z całą pewnością wróciliśmy szczęśliwi jako zdobywcy i zwycięzcy!
ks. Jan Pander

Twoje IP: 54.196.201.241