„OPOLE MOVIE: Bezpieczni w sieci!” PDF Drukuj Email

BEZPIECZNI W SIECI

Uczniowie kl II A brali udział w projekcie organizowanym przez Stowarzyszenie Opolskie Lamy pod hasłem OPOLE MOVIE: Bezpieczni w sieci!”

Inicjatywa była skierowana w pierwszej kolejności do dzieci w wieku szkolnym.

W dobie ekspansji technologii komunikacyjnej w nasze życie – jest pogłębienie świadomości uczestników na zagrożenia związane z użytkowaniem internetu (cyberprzemoc, stalking, uzależnienia, niebezpieczne treści itd.) oraz pomoc w radzeniu sobie z nimi.

Nasi uczniowie obejrzeli projekcje filmów animowanych Krasnoludki 2.0, które – poprzez zabawę – przestrzegą młodych internautów przed nieroztropnymi sposobami korzystania z sieci. Po pokazach odbyły się warsztaty, których celem było wzmocnienie edukacyjnego przekazu.

Krasnoludki 2.0 to zestaw filmów animowanych (trwających ok. 6-8 min. każdy), przygotowanych w ramach projektu KURSOR. Animacje w lekki i dowcipny sposób pokazują wybrane zagrożenia, z jakimi mogą się zetknąć wszyscy korzystający z nowoczesnych technologii. Wszystkie filmy nawiązują do powszechnie znanych baśni – pozwala to dotrzeć zarówno do najmłodszych jak i do nieco starszych użytkowników internetu.

Naszym zdaniem „lekcje w kinie”, a zatem połączenie filmowej rozrywki z wartościowym przekazem to doskonały sposób na poszerzanie horyzontów myślowych i promocję wiedzy dotyczącej najnowszych przemian kulturowych i społecznych wynikających z przemożnego wpływu nowych mediów i technologii cyfrowej na naszą codzienność.

Małgorzata Dobrowolska

Anna Pańków