WłĄcz się na poprawną polszczyznę! PDF Drukuj Email

8 marca przeprowadziliśmy w naszej szkole akcję promującą poprawną polszczyznę i etykę mówienia. Włączyliśmy w nią naszych rodziców i gości odwiedzających "Dziesiątkę" podczas Dnia Otwartego.

Największym zainteresowaniem cieszył się plebiscyt najpiękniejszych polskich słów przeprowadzony wśród uczniów, nauczycieli i rodziców. Przy okazji świetnej zabawy poznaliśmy mnóstwo pięknych wyrazów, które powoli odchodzą do lamusa - harmider, kordonek, pitrasić, podlotek. Kto z Was je kiedykolwiek słyszał i wie, co znaczą?

Ważyliśmy słowa na sklepowej wadze, dochodząc do wniosku, że niezwykle ważne jest używanie zwrotów grzecznościowych i nie poddawanie się modzie na językowe stwory w postaci skrótowców, anglicyzmów i innych zapożyczeń, które niszczą nasz język ojczysty, sprawiają, że umiera poprawna mowa.

Akcja uświadomiła nam, że każdy z nas jest odpowiedzialny za język ojczysty, a dbanie o jego czystosć jest takim samym obowiązkiem, jak dbanie o ład  i porządek w naszych domach.

Ączamy się na poprawną polszczyznę - dołącz do nas!

akcja1

akcja7